Zastosowanie podczas lekcji
Po pierwsze, kiedy wybieramy poważną grę (ang. Serious games), należy zastanowić się, jaki wynik chcemy osiągnąć. Czy ta gra prowadzi do lub wspiera osiągnięcie oczekiwanych rezultatów? Spróbuj powiązać treść gry z celami dydaktycznymi, które zostały postawione, a jeśli to możliwe połącz ją z innymi metodami nauczania.
Jak wybrać użyteczną grę?
- Upewnij się, że gra powiązana jest z celami i programem nauczania Twoich uczniów.
- Upewnij się, że wybrana gra pobudzi fantazję uczniów. To pomoże im naprawdę zaangażować się w historię gry i poczuć motywację.
- Gra musi być wyzwaniem. Każdy następny poziom powinien być trudniejszy, niż poprzedni. Idealnie dopasowana powinna być nieco powyżej możliwości uczniów, dzięki czemu będą chętniej zwiększać swoje możliwości.
- Gra musi mieć jasne zasady i wymagania. W innym przypadku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uczniowie z niej zrezygnują.
- W grze ważny jest element rywalizacji - czy to z samym sobą czy z innymi uczniami.
- Upewnij się, że gra obejmuje wszystkie cztery kroki nauczania, dzięki czemu wszyscy uczniowie będą mogli czerpać z niej korzyści. Większość gier została zaprojektowana w celu zdobywania wiedzy przez praktykę i doświadczanie, więc przygotuj dodatkowe zadania, by uczniowie wyciągnęli określone wnioski. Na przykład, po zakończeniu gry poleć uczniom przygotowanie inforgrafiki bądź bloga o tym, czego nauczyli się z tej gry. Możesz także poprosić uczniów, by na początku zajęć wyszukali informacje na zadany temat i wzajemnie wymienili się wiadomościami, korzystając np. ze strony Pinterest.
Skorzystaj z poniższych tabel i wybierz grę najbardziej odpowiednią dla Twoich celów:
Tutaj możesz pobrać tabele do wydruku. Kiedy wybierasz grę, najpierw samodzielnie w nią zagraj. Następnie możesz przyznać jej punkty w zależności od tego, czy gra zawiera elementy fantastyki, czy jest ciekawa, czy masz kontrolę nad jej przebiegiem i jaki jest poziom trudności. W innej tablce możesz ocenić grę pod względem zasad, celu, przeciwnika i reprezentacji świata rzeczywistego.
Miej na uwadze:
- Wprowadzenie do gry i sama gra mogą zająć całkiem sporo czasu. Zatem ważne jest sprawdzenie, czy grę można podzielić na kilka etapów.
- Upewnij się, że wymagane urządzenia są dostępne i działają prawidołowo. Sprawdź: wymaganą pojemność dysków, kartę dźwiękową, słuchawki i opcję grania poprzez sieć szkolną.