Narzędzia wspierające naukę/zdobywanie wiedzy
Youtube
YouTube jest stroną internetową, na której udostępniane są filmy video. Strona umożliwia oglądania, ładowanie i udostępnianie filmów. Dostępne treści obejmują klipy video, programy TV, teledyski muzyczne i inne treści jak np. video blogi, krótkie oryginalne filmy i filmiki edukacyjne.
Jak zacząć?
-
Pliki video zamieszczaj raczej na specjalnie utworzonym koncie nauczycielskim, niż na własnym, prywatnym. Właścicielem YouTube jest Google, co oznacza, że wyświetlane będą treści prywatne i służbowe, kiedy będziesz korzystał z własnego konta w domenie Gmail.
-
Po rejestracji możesz przejść na stronę Youtube.com i kliknąć opcję logowania widoczną w prawym, górnym rogu ekranu.
-
Teraz możesz skorzystać z paska wyszukiwania w górnej części ekranu bądź zacząć ładować swoje filmy. Jeśli chcesz załadować plik video, kliknij przycisk „Prześlij” w prawym, górnym rogu ekranu.
-
Ustawienia prywatne możesz zmienić klikając na niebieską ikonkę zamieszczoną również w prawym, górnym rogu ekranu.
Jak włączyć YouTube w lekcje z zakresu przedmiotów przyrodniczych?
-
Spróbuj odwrócić swoją lekcję (Flip your classroom)! Oznacza to, że uczniowie przygotowują się do lekcji w domu, oglądając instrukcje online. Uczniowie osiągający słabsze wyniki będą pomogli w razie potrzeby obejrzeć je kilka razy, dzięki czemu będą dla nich bardziej zrozumiałe. Następnie temat zostanie omówiony w klasie. Aby się to udało, musisz nagrać instrukcje (możesz wykorzystać kamerę w Twoim smartfonie) i załadować gotowy film na YouTube.
-
Przedmiot:
Poziom: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Czas trwania: 1 godzina -
Kanał National Geographic oferuje szeroki zakres filmów o różnej tematyce, które mogą być przydatne w edukacji przyrodniczej. Możesz także użyć paska wyszukiwania by przejrzeć treści pod kątem tematyki lekcji.
Przedmiot:
Poziom: gimnazjum i szkoła ponagimnazjalna
Czas trwania: 10- 30 minut - Misją Khan Academy’s jest zapewnianie ogólnoświatowej edukacji dla każdego i w dowolnym miejscu na świecie. Zobacz viedo dotyczące energii w przyrodzie.
Przedmiot:
Poziom: szkoła ponagimnazjalna
Czas trwania: 10- 30 minut - Educational TED Talks. Zobacz wykład o globalnych wyzwaniach zrównoważonego rozwoju.
Przedmiot:
Poziom: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Czas trwania: 20- 40 minut
- lub ten o przyszłości energii odnawialnej.
Przedmiot:
Poziom: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Czas trwania: 20- 40 minut
YouTube: Tips & Tricks
-
Poprzez swoje konto możesz zamieszczać dowolny typ plików video. Pamiętaj jednak o prawach autorskich poszczególnych elementów, jak muzyka, zdjęcia czy filmy testowe.
-
Przeglądaj kanały i indywidualne video. Jest tam mnóstwo pożytecznej treści, ale jakość nie zawsze jest zagwarantowana.
-
Bądź ostrożny w publikacji filmów z wizerunkami uczniów lub lepiej unikaj ich w ogóle. Szczególnie bez wyraźnej zgody rodziców.
-
By uporządkować swoje filmy, umieść je w osobnych kategoriach.
Sporcle
Sporcle jest łatwym w obsłudze quizem opartym o stronę internetową, w którym zadaniem uczniów jest wpisanie jak największej liczby słów na zadany temat w ustalonym czasie, jak np. najbardziej zanieczyszczone kraje na świecie.
Uczniowie bądź nauczyciele mogą tworzyć własne quizy w dowolnie wybranym języku. Mogą także korzystać z istniejących quizów. Aplikację wyróżnia możliwość rywalizacji pomiędzy uczniami.
Jak zacząć?
-
Utwórz konto na Sporcle i kliknij przycisk ‘join for free’.
-
Możesz także skorzystać z quizów zamieszczonych na stronie. Znalazłeś coś interesującego? Kliknij po prostu „play”. Licznik czasu pojawia się w momencie rozpoczęcia quizu. Sprawia to, że rozgrywka staje się bardziej emocjonująca.
- Wejdź na swój profil personalny, załaduj swój quiz na Sporcle i przeprowadź zawody pomiędzy uczniami lub pozwól uczniom wspólnie rozwiązać quiz.
Jak włączyć Sporcle w lekcje z zakresu przedmiotów przyrodniczych?
-
Pozwól uczniom rywalizować między sobą w rozwiązywaniu quizu i zobacz kto z nich osiąga największe wyniki. Aby to zrobić musisz powiązać Sporcle z kontem na Facebook'u. Kiedy wybierzesz opcję „challenge” strona zapyta Cię o powiązanie tych dwóch platform.
Przedmiot:
Poziom: szkoła podstawowa i gimnazjum
Czas trwania: 10- 30 minut -
Czy Twoi uczniowie potrafią nazwać wszystkie elementy układu okresowego pierwiastków?
Przedmiot:
Poziom: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Duration: 15 minut -
Co Twoi uczniowie wiedzą o deforestacji? Zachęć ich do udziału w quizie, by to sprawdzić. Pozwól im skorzystać z wyszukiwarki, by znaleźli poprawne odpowiedzi bądź mogą też najpierw zgadywać, dzięki czemu wspólnie omówicie temat po zakończeniu quizu.
Przedmiot:
Poziom: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Czas trwania: 10 minut -
Czy Twoi uczniowie potrafią zdefiniować wybrane pojęcia fizyczne, chemiczne i astronomiczne? Sprwadź to.
Przedmiot:
Poziom: Senior
Czas trwania: 10 minut
-
Czy wiesz, które z krajów należą do 25 najbardziej zanieczyszczonych?
Przedmiot:
Poziom: gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Czas trwania: 5 minut - Jeśli wszyscy ludzie na świecie żyliby tak jak Francuzi, potrzebowalibyśmy 2,5 Ziemi, by poradzić sobie z zapotrzebowaniem na żywność i zanieczyszczeniami. Czy potrafisz wskazać dziesięć krajów o największym zapotrzebowaniu?
Przedmiot:
Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna
Czas trwania: 5 minut
Praca domowa
Możesz też wykorzystać quizy Sporcle, jako pracę domową dla Twoich uczniów. Dzięki aplikacji uczniowie mogą dowiedzieć się więcej i rozwiązywać quziy dotyczące anatomii, układu okresowego pierwiastków, geografii i innych przedmiotów akademickich, które mogą być dla nich przydatne.
Sporcle: Tips and tricks
- Staraj się wcześniej wybierać quizy niż pozwalać uczniom na samodzielne wyszukiwanie. Są one podzielone na wiele sekcji – postaraj się unikać tych umieszczonych w działach „Entertainment” bądź „Just for fun sections”.
- Kiedy wybierzesz właściwy quiz sprawdź ranking i spróbuj go wykonać samodzielnie. Sprawdź także wszystkie umieszone komentarze.
- Dzięki Sporcle możesz także stworzyć grę.Zobacz instrukcję na YouTube.
- Dowiedz się, jak przygotować quiz obrazkowy.