Garść wskazówek
Garść Wskazówek
- Dowiedz się więcej o zasadach teledetekcji z naszego przewodnika (zobacz sekcję „Dowiedz się więcej”) i poświęć kilka minut na wprowadzenie swoich uczniów do tematu. Możesz odwiedzić stronę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gdzie znajdziesz dodatkowe informacje i inspiracje dla swoich lekcji. Strona została tak zaprojektowana, by zachęcać nauczycieli do aktywnego korzystania z danych satelitarnych. Ponadto, znajduje się tam mnóstwo interesujących materiałów dydaktycznych.
- Wybierz zdjęcie satelitarne regionu, w którym mieszkają Twoi uczniowie. Szczególnie podczas pierwszych zajęć teledetekcyjnych, znany przykład wzbudzi ich zainteresowanie i zachęci ich do aktywnego uczestnictwa w interpretowaniu zdjęcia.
- Opracowując własny scenariusz lekcji pamiętaj, że zdjęcia satelitarne mogą być pomocne w realizacji zadań w ramach zajęć między przedmiotowych o różnych stylach nauczania i różnych poziomach trudności. Na początku zdefiniuj temat lekcji i zarysuj cele do osiągnięcia. Następnie, włącz dane satelitarne, biorąc pod uwagę wiedzę zarówno swoją, jak i uczniów oraz właściwe podejście metodyczne opisane powyżej (zobacz sekcję „Podejście metodyczne”.
- Bierz udział w szkoleniach, seminariach i webinariach dedykowanych nauczycielom, którzy chcą wiedzieć jak wykorzystywać dane satelitarne (jak np. te organizowane przez Program GLOBE w ramach kampanii nawiązującej do misji NASA). Aby dowiedzieć się więcej, spójrz na sekcję „Dowiedz się więcej”).
- Dowiedz się więcej o zasadach teledetekcji z naszego przewdonika (zobacz sekcję „Dowiedz się więcej”) i poświęć kilka minut na wprowadzenie swoich uczniów do tematu. Możesz odwiedzić stronę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gdzie znajdziesz dodatkowe informacje i inspiracje dla swoich lekcji. Strona została tak zaprojektowana, by zachęcać nauczycieli do aktywnego korzystania z danych satelitarnych. Ponadto, znajduje się tam mnóstwo interesujących materiałów dydaktycznych.
- Wybierz zdjęcie satelitarne regionu, w którym mieszkają Twoi uczniowie. Szczególnie podczas pierwszych zajęć teledetekcyjnych, znany przykład wzbudzi ich zainteresowanie i zachęci ich do aktywnego uczestnictwa w interpretowaniu zdjęcia.
- Opracowując własny scenariusz lekcji pamiętaj, że zdjęcia satelitarne być pomocne w realizacji zadań w ramach zajęć między przedmiotowych o różnych stylach nauczania i różnych poziomach trudności. Na początku zdefiniuj temat lekcji i zarysuj cele do osiągnięcia. Następnie, włącz dane satelitarne, biorąc pod uwagę wiedzę zarówno swoją, jak i uczniów oraz właściwe Podejście dydaktyczne opisane powyżej (zobacz sekcję „Podejście dydaktyczne”);
- Bierz udział w szkoleniach, seminariach i webinariach dedykowanych nauczycielom, którzy chcą wiedzieć jak wykorzystywać dane satelitarne (jak np. te organizowane przez Program GLOBE w ramach kampanii nawiązującej do misji NASA). Aby dowiedzieć się więcej, spójrz na sekcję „Dowiedz się więcej”)
Dowiedz się więcej
przewodniki:
-
[EN] Introduction to Remote Sensing – materiały przygotowane przez Science Education dla projektu High Schools (SEOS).
-
[EN] Principles of Remote Sensing – materiały przygotowane przez the Centre of Remote Imaging, Sensing and Processing (CRISP).
-
[EN] MultiSpec Documentation – jak analizować dane przy wykorzystaniu oprogramowania MultiSpec.
-
[EN] MultiSpec Tutorials– instrukcja wykorzystania Multispec w ramach programu GLOBE Pdo analizowania zdjęć Landsat i do opracowania mapy pokrycia terenu.
Szkolenia
-
[EN] GPM-GLOBE Webinars - For teachers wishing to know how to use satellite data or how to participate in the satellite remote sensing related GLOBE campaigns.
-
[EN] Some MultiSpec Tutorials/Exercises- marteriały szkoleniowe dot. wykorzystania oprogramowania MultiSpec
Inspiracje do zastosowania zdjęć satelitarnych na zajęciach:
-
[EN] ESA – Teacher’s Corner – scenariusze lekcji; wykorzystanie zdjęć satelitarnych Ziemi do analizowania zjawisk środowiskowych.
-
[EN] NASA Education – materiały opracowane przez NASA dla nauczycieli i uczniów.
-
[EN] USGS – Education and Outreach – materiały edukacyjne amerykańskiej służby geologicznej.
-
[EN] ESA - Eduspace - strona Europejskiej Agencji Kosmicznej.
-
[EN] FIS Project – pakiet scenariuszy lekcji podzielonych tematycznie (biologia, geografia, informatyka, matematyka, fizyka).